PODÁVANIE A PREVEROVANIE OZNÁMENÍ O PODOZRENÍ Z PROTISPOLOČENSKEJ ČINNOSTI

základné informácie a poučenie o procese podávania takýchto oznámení

  • Tento proces je právne upravený v zákone č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (úplné znenie zákona: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2019/54/20230901 ).
  • Detailne sú pravidlá spoločnosti TuCon, a. s., týkajúce sa ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti upravené v jej príslušných interných predpisoch (napr. Smernica o oznamovaní protispoločenskej činnosti).
  • Princíp mlčanlivosti – počas celého procesu, od prijatia podnetu po ukončenie vyšetrovania a prijatia opatrení na nápravu zistených nedostatkov, bude zachovaná mlčanlivosť o  totožnosti oznamovateľa a  všetkých dotknutých osôb.

 

  • Predmet oznámení

Malo by ísť o oznámenie nekalej praktiky, o ktorej sa oznamovateľ dozvedel pri výkone svojej práce. Nejde teda o neoverené informácie, ktoré sa dozvedel od iných ľudí a netýkajú sa jeho zamestnania. Takisto to znamená, že dané informácie proaktívne nevyhľadával s cieľom kompromitovať zamestnávateľa. Ide teda o podozrenie na kriminalitu alebo inú protispoločenská činnosť, ktorá sa týka najmä podozrenia zo spáchania trestných činov, správnych deliktov, priestupkov či iného konania, ktoré má negatívny dopad na spoločnosť a teda ohrozuje verejný záujem.

Môže ísť napríklad o:

→ trestný čin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie

→ trestný čin machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe

→ trestné činy podplácania alebo prijímania úplatku

→ trestné činy proti životnému prostrediu

→ trestný čin ohrozovania zdravia závadnými potravinami a inými výrobkami

→ správny delikt nakladania s odpadmi v rozpore so zákonom

→ porušovanie pravidiel pri predchádzaní praniu špinavých peňazí

a pod.

 

  • Osoby oprávnené podať takýto podnet

Akákoľvek fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie, pričom je alebo bola so spoločnosťou TuCon, a. s. v pracovnoprávnom / obchodnom vzťahu alebo v inom obdobnom vzťahu ako je napr.  zamestnanci, akcionári, dohodári, stážisti, dodávatelia a subdodávatelia, iní zmluvní partneri, osoby v pracovnom vzťahu, ktorý už skončil, osoby, ktorých pracovný vzťah má začať.

 

  • Označenie zodpovednej osoby (ZO) – kontaktné osoby zamestnávateľa

Plní úlohy, ktoré vyplývajú zamestnávateľovi zo zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a v sp. TuCon, a. s. sú nimi:

Generálny riaditeľ spoločnosti (Ing. Miroslav Žák); +421 917 468 404

Právnik spoločnosti (JUDr. Radomír Drunek);  +421 917 468 408

  • Spôsob a obsah podania oznámenia

osobné podanie (zodpovednej osobe)

telefonicky (zodpovednej osobe)

poštou (list) na adresu sídla sp. TuCon, a. s. : K cintorínu 63, 010 04 Žilina – Bánová

e-mailom (e-mailová schránka vytvorená špeciálne za týmto účelom) oznamovatel@tucon.sk

 

Oznámenie je možné podať aj anonymne, no vždy je vhodné priložiť na seba aj nejaký kontakt, aby ZO mala možnosť komunikovať o vybavení oznámenia, príp. o iných súvisiacich záležitostiach.

Každé podanie by malo obsahovať aj (aspoň stručný) popis skutočností, ktoré nasvedčujú tomu, že došlo k protispoločenskému konaniu – popis udalostí, fotodokumentácia, označenie svedkov a pod.

 

  • Ochrana oznamovateľov

ZO musí spraviť všetko pre to, aby sa zabránilo odvetným opatreniam voči oznamovateľom (napr. ak kvôli oznámeniu dostanú výpoveď; budú preradení na inú pracovnú pozíciu a pod.). Zamestnanci majú v prípade pochybnosti právo obrátiť sa na ZO, aby preverila , či takéto konanie zamestnávateľa súvisí s jeho oznámením. Prípadne sa môžu obrátiť priamo na ÚOO do 15 dní, odkedy sa dozvedeli o odvetnej činnosti, pričom ÚOO môže pozastaviť účinnosť pracovnoprávneho úkonu na 30 dní, ak zamestnávateľ dôveryhodne nevysvetlí, že nesúvisel s oznámením.

ZO ako aj celá sp. TuCon, a. s. musí pri podávaní oznámení podľa č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti rešpektovať ochranu osobných údajov oznamovateľa či s ním spriaznených osôb.

Ak podá oznamovateľ oznámenie o závažnej protispoločenskej činnosti orgánu činnému v trestnom konaní alebo správnemu orgánu, môžu – a je pre nich lepšie -, ak zároveň požiadajú o preventívnu ochranu, tzv. status chráneného oznamovateľa. A v prípade, že ju dostanú, zamestnávateľ voči oznamovateľovi nemôže urobiť pracovnoprávny úkon bez súhlasu ÚOO.

 

  • Proces preverenia oznámenia a lehoty

Po obdržaní podnetu musí ZO rozhodnúť, ako sa bude riešiť. Musí preveriť, či podnet obsahuje všetky potrebné informácie, resp. je dostatočne jasný a určitý a či sa podanie týka protispoločenskej činnosti.

Zo zákona je stanovená povinnosť, zaslať oznamovateľovi do 7 dní odo dňa jeho podania, potvrdenie o prijatí tohto oznámenia (tzv. notifikačná povinnosť).

Každé oznámenie je potrebné preveriť do 90 dní od jeho prijatia a v tejto lehote aj informovať oznamovateľa o spôsobe vybavenia jeho oznámenia. V hlavnej fáze preverovania ZO zbiera dostatok dôkazov, ktoré obsah podnetu buď potvrdia alebo vyvrátia.

Výsledkom preverovania môžu byť nasledovné situácie:

→ spáchanie protispoločenskej činnosti sa nepotvrdí (oznámenie sa preverovaním preukázalo ako neopodstatnené),

→ spáchanie protispoločenskej činnosti sa potvrdí (oznámenie sa preverovaním preukázalo ako opodstatnené),

→ spáchanie protispoločenskej činnosti nie je jednoznačné.

Interné preverovanie má byť riadne zdokumentované a spolu s oznámením podľa zákona archivované po dobu najmenej troch rokov.

 

  • Externé systémy oznamovania – ak má oznamovateľ ale dôvodné obavy, že by oznámenie nebolo objektívne preverené interným postupom v rámci sp. TuCon, a. s. , vždy sa môže obrátiť priamo na Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO)

Elektronicky: https://formular.oznamovatelia.sk/form/mail

Poštou/osobne na adrese: Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava

 

ÚOO je nezávislou inštitúciou s celoštátnou pôsobnosťou, ktorá chráni práva oznamovateľov, tzv. whistleblowerov. Má jedinečnú kompetenciu zasiahnuť, ak zamestnávateľ prepustí alebo sa inak pomstí zamestnancovi, ktorý oznámil niečo nezákonné. Zaoberá sa najmä prípadmi, ktoré ohrozujú verejný záujem.  Viac info na https://www.oznamovatelia.sk/

 

Medzi externé kanály patrí aj prokuratúra alebo akýkoľvek správny orgán, ktorého sa podnet týka a môže udeliť pokutu.